Southgate mund të largohet nëse Anglia nuk e fiton “Euro 2024”

[ad_1]

Trajneri i kombëtares së Anglisë, Gareth Southgate, ka deklaruar se Euro 2024 në Gjermani mund të jetë shansi i tij i fundit për të fituar një trofe të madh me “Tre Luanët”.

Southgate, i cili ka qenë në krye të ekipit që nga viti 2016, është përballur me presionin për të sjellë sukses ndërkombëtar për Anglinë.

Pesëdhjetë e tre vjeçari ka udhëhequr Anglinë në disa turne të rëndësishme, përfshirë finalen e Euro 2020. Pavarësisht spekulimeve që e lidhin atë me pozicionin e trajnerit te Manchester United, Southgate ka theksuar se fokusi i tij është plotësisht te ekipi kombëtar. Kontrata e tij aktuale me Anglinë përfundon në dhjetor të këtij viti.

“Nëse nuk fitojmë, ndoshta nuk do të jem më këtu” tha Southgate, duke pranuar se e ardhmja e tij si trajner i Anglisë varet shumë nga performanca e ekipit në Euro 2024.

Anglia nis fushatën e saj në Grupin C kundër Serbisë të dielën, dhe më pas do të përballet me Danimarkën dhe Slloveninë.

[ad_2]

Source link