Të huajt sollën para rekord në T I 2024, por edhe shqiptarët nuk u kursyen jashtë

[ad_1] Ekonomisë së vendit i mbetën 267 milionë euro neto nga turizmi në tremujorin e parë…

Bilanci i energjisë, importet u rritën 2.2 herë, peshën e prodhimit neto e mbajtën privatët

[ad_1] Importet bruto të energjisë në vend u rritën me 2.2 herë në 3-mujorin e parë…

Buxheti arkëton 77 mln euro kursime nga skema e pensioneve në prill

[ad_1] Qeveria arkëtoi në buxhetin e shtetit gjatë muajit prill rreth 7,9 miliardë lekë (77 mln…

Kursimet në Lek, në rënie për të tretin muaj radhazi, ato në valutë rriten me 100 milionë euro

[ad_1] Muaji prill ka vijuar me tendencën rikuperuese të kursimeve në valutë në sistemin bankar, pas…

Ndërtimi nuk rrit mirëqenien, Shqipëria, sërish e fundit në Europë për të ardhurat për frymë

[ad_1] Rritja ekonomike e nxitur kryesisht nga fluksi i lartë i ndërtimeve dhe shitjeve të pasurive…

Këmbimi valutor 2 qershor/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera

[ad_1] Në tregun e këmbimit valutor shqiptar sot një dollar do blihet me 92 lekë dhe…

260.8% më shumë pasagjerë në Aeroportin e Tiranës, Rama ndan shifrat

[ad_1] Në një postim në mediat sociale, kryeministri Edi Rama përshëndeti rritjen e konsiderueshme të turizmit…

Frenohet rritja e kostos në ndërtim, 3.4% në janar-mars

[ad_1] Rritja e kostove në sektorin e ndërtimit është frenuar në tremujorin e parë të këtij…

Teprica e kapitalit të sektorit bankar arriti në 46 miliard lekë në fund të 2023

[ad_1] Teprica e kapitalit të sektorit bankar arriti në nivelin 46 miliard lekë në fund të…

Doganat, 690 milionë euro të ardhura për 4 mujorin, rritet konsumi i mallrave të akcizës

[ad_1] Për periudhën 4-mujore të ardhurat nga doganat arritën në rreth 69 miliardë lekë ose rreth…