Të shijshme, por pse janë të rrezikshme për organizmin ushqimet pikante?

[ad_1]

Përveçse kanë një shije më të mirë, besohet se ushqimet pikante mund të ndihmojnë edhe në humbjen e peshës, sëmundjet e zemrës, madje edhe depresionin.

Disa kërkime kanë treguar se një vakt i ulët në kapsaicinë (një substancë në specat djegës që i jep një shije të veçantë) mund të ketë edhe një efekt pozitiv në zgjatjen e jetës.

Megjithatë, ushqimet pikante nuk janë për të gjithë dhe mund të jenë të dëmshme për ata që i duan nëse mbidozohen me sasinë e gëlltitur.

‘Eat This, Not That’ veçoi disa pasoja të pakëndshme dhe të dëmshme të konsumimit të ushqimeve pikante, për të cilat ndoshta nuk keni dëgjuar më parë.

Ato mund të kenë një efekt laksativ

Konsumimi i ushqimeve pikante është një nga fajtorët më të zakonshëm për shqetësimet e stomakut dhe diarrenë.

Sipas një studimi shkencor, kapsaicina, nëse konsumohet me bollëk, mund të shkaktojë acarim të mukozës së stomakut.

Shumë kapsaicinë, sipas njerëzve në Healthline, mund të rezultojë në “të përziera”, “të vjella”, “dhimbje barku” dhe “diarre djegëse”.

Prandaj, nëse konstatoni se jeni tepër të ndjeshëm ndaj ushqimeve pikante, do të ishte mirë të ndaloni përdorimin e tij.

Ato mund të shkaktojnë akne dhe ekzemë

“Kur ushqimet pikante shkaktojnë inflamacion në zorrë, ndonjëherë ai inflamacion bëhet i dukshëm në lëkurë në formën e skuqjes, akneve apo edhe ekzemës”, shpjegoi për Allure dermatologia amerikane Rebecca Tung.

Mund të shkaktojnë pagjumësi

Nëse ju pëlqen një vakt i pasur me erëza, mund ta kufizoni një vakt të tillë në drekë.

Ushqimet pikante dhe të tharta mund të shkaktojnë urth, thonë ekspertët e shëndetit nga WebMD.

Ekspertët kryesorë nuk rekomandojnë të hani ushqime pikante para gjumit, sepse shtrirja mund të përkeqësojë një gjendje të pakëndshme.

Ato mund të ndikojnë në zërin tuaj

Ekspertët shëndetësorë nga klinika Mayo paralajmërojnë se konsumimi i ushqimit të gatuar shumë është një nga gjërat që mund të irritojë fytin.

Nëse jeni dikush që vuani nga sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD), kjo mund të çojë jo vetëm në të vjella, por edhe në dhimbje, ënjtje dhe ngjirurit e zërit.

Mund të shkaktojë flluska dhe skuqje

Mjeku amerikan Barry Green thotë gjithashtu se kontakti i thjeshtë me disa ushqime pikante mund të jetë potencialisht i rrezikshëm.

“Ushqimet pikante stimulojnë receptorët në lëkurë që normalisht reagojnë ndaj nxehtësisë. Këta receptorë janë fibrat me të cilat ne ndjejmë dhimbje.

Ata reagojnë ndaj temperaturave ekstreme dhe stimulimit intensiv, të tillë si shtrëngimi dhe prerja.

Ata gjithashtu reagojnë ndaj disa faktorëve kimikë. Kur këto fibra stimulohen me një substancë spec djegës, sistemi nervor qendror mund të dërgojë një përgjigje nervore të paqartë,” shpjegoi ai për Scientific American.

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *