​Southgate jep shenja largimi nga Anglia

[ad_1]

Gareth Southgate ka thënë se Kampionati Evropian i kësaj vere mund të jetë i fundit për të, nëse nuk mund ta udhëheqë Anglinë drejt fitores. Trajneri i Anglisë mori përsipër ekipin kombëtar pas një humbjeje shokuese ndaj Islandës në vitin 2016, që bëri që ish-trajneri Sam Allardyce të largohej.

53-vjeçari arriti të udhëheqë Anglinë në gjysmëfinalet e Kupës së Botës në 2018 dhe në çerekfinale katër vjet më vonë, si dhe të shkojë në penallti për të fituar Euro 2020.

Por ndërsa Euro i këtij viti afrohet, ai tha se koha e tij mund të mbarojë së shpejti. “Nëse nuk fitojmë, ndoshta nuk do të jem më këtu”, tha ai për gazetën gjermane “Bild”. “Atëherë mund të jetë shansi i fundit. Mendoj se gjysma e trajnerëve kombëtarë largohen pas një turneu, kjo është natyra e futbollit ndërkombëtar. Unë jam këtu për gati tetë vjet tani dhe ne jemi afruar. Pra, e di që nuk mund të vazhdosh të qëndrosh para publikut dhe të thuash ‘të lutem bëj pak më shumë’, sepse në një moment njerëzit do të humbasin besimin në mesazhin tënd. Nëse duam të jemi një ekip i madh dhe unë dua të jem një trajner i mirë, atëherë ju duhet të jepni rezultat në momentet e mëdha”, tha Southgate.

Euro 2024 është turneu i katërt dhe i fundit i mbuluar nga kontrata e Gareth Southgate pasi marrëveshja e tij me Federatën e Futbollit skadon më vonë këtë vit. I pyetur nëse mund të kishte nënshkruar një vazhdim të kontratës para turneut, ai tha: “Jo.

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *