Shpallja non-grata e disa politikanëve dhe biznesmenëve në Ballkan, ja reagimi i Blinken

[ad_1]

Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken ka reaguar në twitter pas vendimit të DASH për shpalljen non-grata të disa politikanë të lartë dhe biznesmenëve në Ballkan, përfshirë dhe Shqipërinë.

Blinken shkruan se SHBA mori vendimin ndaj disa aktorëve në Ballkan të cilët kishin rol destabilizues dhe korruptiv.

“Qeveria e SHBA ndërmori veprime për të caktuar aktorë në Ballkanin Perëndimor për aktivitete destabilizuese dhe korruptive. SHBA dhe partnerët si Britania e Madhe po mbajnë përgjegjës ata që kërcënojnë stabilitetin, përparimin dhe integrimin evropian të rajonit”, shkruan Blinken.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *