Shenja paralajmëruese ‘e vazhdueshme’ e kancerit kur zgjoheni

[ad_1]

Zbulimi i hershëm është çelësi për të mbijetuar kancerin , megjithatë, shenjat e sëmundjes vdekjeprurëse shpesh mund të jenë të vështira për t’u dalluar.

Shumë simptoma mund të jenë shumë delikate – ose edhe inekzistente – që t’i kapni derisa sëmundja të përparojë dhe qelizat e kancerit të jenë përhapur në pjesë të tjera të trupit.

NHS këshillon që të mbajmë gjurmët e çdo ndryshimi trupor që është jashtë zakonit dhe t’i hetojmë ato nga një mjek i përgjithshëm. Marrja e tyre mjaft shpejt ofron një shans më të mirë për të parandaluar përhapjen e sëmundjes, shkruan Mirror.

Një simptomë që thuhet se shfaqet vazhdimisht kur zgjoheni në mëngjes mund të jetë një shenjë e kancerit, sipas Abbas Kanani, një farmacist në Chemist Click.

Cila është shenja e vazhdueshme e kancerit që shfaqet në mëngjes?
Sipas Kanani, të zgjohesh vazhdimisht me një dhimbje të fytit dhe ta përjetosh atë për më shumë se dy javë pa shenja përmirësimi është një shenjë treguese e kancerit. Farmacisti paralajmëroi gjithashtu se një kollë e vazhdueshme mund të jetë gjithashtu një shenjë kryesore e sëmundjes.

Ai tha: “Duhanpirësit shpesh zgjohen me kollë në mëngjes. Megjithatë, një kollë e vazhdueshme për më shumë se dy javë duhet të kontrollohet. Sidomos nëse pini duhan”.

Një tjetër shenjë që godet në mëngjes dhe qëndron me ju gjatë gjithë ditës është lodhja. Kanani tha se ndërsa të ndihesh pak i lodhur në mëngjes është normale, duhet të kontrollohesh nëse vëreni “lodhje që zgjat gjatë gjithë ditës”.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *