Rama mbërrin në Berlin, ja arsyeja e vizitës (Agjenda)

[ad_1]

Kryeminstri Edi Rama ka mbërritur në Berlin ku pritet të vizitojë sot dhe nesër zyrtarë të lartë të Gjermanisë.

Sipas agjendës, Rama do të zhvillojë takim me presidentin gjerman Steinmeier ditën e nesërme dhe me kancelarin Scholz si dhe do të mbajnë një konferencë të përbashkët për shtyp.

Në këtë takim pritet të diskutohet mbi integrimin e Shqipërisë në BE, qasjen ndaj  agresionit rus në Ukrainë dhe mbi zhvillimet rajonale.

Ja Agjenda:

E diel, 10 prill
15.05 – Mbërritja në aeroportin Berlin-Brandenburg
Ceremonia zyrtare e pritjes për Kryeministrin dhe delegacionin që e shoqëron.
15.15 – Nisja drejt qytetit të Berlinit
E hënë, 11 prill
10.30 – Vizitë në ambientet e “Factory Berlin”
12.30 – Takim me znj. Franziska Giffey, kryetare e bashkisë së Berlinit
15.20 – Takim bilateral me z. Frank-Ëalter Steinmeier, President Federal i Gjermanisë
18.00 – Takim tete-a-tete me z. Olaf Scholz, Kancelar Federal i Gjermanisë
18.15 – Konferencë e përbashkët shtypi me z. Olaf Scholz, Kancelar Federal i Gjermanisë.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *