Pse me rritjen e moshës duhet të konsumojmë më shumë peshk?

[ad_1]

Acidet yndyrore të pangopura omega-3 janë shumë të çmuara për virtytet e tyre anti-inflamatore dhe për sistemin kardiovaskular. Por këto acide nuk janë të gjitha të njëjta. Ka Omega 3 nga burimet bimore dhe nga burime të tjera.

Në burimet bimore gjendet ALA (acidi alfa-linolenik), i cili gjendet kryesisht në:

fara liri, kërpi dhe chia;

vaj liri, kërpi dhe sojë me presim të ftohtë;

në bishtajore në një masë më të vogël.

Omega 3 në burime të tjera, DHA dhe EPA gjenden kryesisht në:

peshk i yndyrshëm;

disa lloje algash;

mish i bardhë në një masë më të vogël;

vezët në një masë më të vogël

Pse sa më shumë moshohemi duhet të hamë më shumë peshk

Nga njëra anë, besohet se nuk është i detyrueshëm konsumimi i peshkut, sepse acidi alfa-linoleik që gjendet në arrorët dhe fara është një pararendës i acideve të tjera yndyrore. Por këto acide kanë një efikasitet që zvogëlohet me rritjen e moshës. Organizmi plaket dhe disa mekanizma bllokohen. Me kalimin e viteve, reaksionet enzimatike që nxisin shndërrimin e omega-3 në gjerdan të gjatë karboni mund të dëmtohen. Pikërisht për këtë arsye, peshku i yndyrshëm konsiderohet nga një pjesë e caktuar e nutricionistëve si thelbësor në një dietë mbrojtëse dhe të rekomanduar. Nëse doni të vononi plakjen konsumoni sa më shumë peshk.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *