“Penallti e mohuar ndaj Juventusit” Ish-arbitri ndez polemikat. Del fotografia që VAR injoroi…

[ad_1]

Ish-atrbitri Graziano Cesari, në studiot e Pressing, komenton episodet e arbitrimit të Juventus-Inter: “Performanca e arbitrit Irrati është seriozisht e pamjaftueshme. Në minutën e 43-të ka penallti për Interin: Dumfries bie mes Moratas dhe Alex Sandro-s dhe Irrati sheh shumë mirë, ka një pamje krejtësisht të lirë dhe nuk ka asgjë për të thene…

Në VAR, pra, iu desh një sekondë e gjysmë për të fishkëllyer penalltinë, ai tashmë e kishte vendosur që është penallti dhe as nuk e përfundon duke parë aksionin. Ai e vlerëson si faull goditjen e Moratas ndaj Dumfries, aq sa i jep te verdhe. Çfarë ka për të vlerësuar? Një kontakt i padënueshëm nga Dumfries, më pas prekja e Moratas në këpucën e Dumfries dhe prekja e Alex Sandro me pulpen e tij.

Është një penallti që mund të jepet gjerësisht dhe mund të jepet edhe në fushë. Ndërhyrja e VAR-it është e saktë sepse arbitri nuk e ka parë dhe është një gabim i qartë dhe i dukshëm. Por jemi vetëm në episodin e parë”.

“Calhanoglu godet, Szczęsny shpëton dhe topi shkon në rrjetë. Irrati fishkëllen një faull të Calhanoglu ndaj Danilos, i cili e vendos kemben e djathte para turkut, i cili më pas e prek: për Irratin është faull, por nuk është. Irrati bën me gjeste për të kundërpërgjigjur, sepse dikush ka hyrë në zonë para goditjes.

De Ligt ndërhyn dhe është thelbësore, sepse ai hyri i pari në zonë. Penalltia do të ishte përsëritur në çdo rast, edhe pa autogol. Pse nuk dha autogol? Sepse Irrati ka fishkëllyer një faull pasi topi ka shkuar në rrjetë. Më pas penalltia nuk është goditur në mënyrë të rregullt dhe për këtë arsye përsëritet.

Kronologjikisht Calhanoglu bën një faull ndaj Danilos, prandaj penalltia duhet të perseritet. Në të 53-ën ka një faull nga Bastoni ndaj Zakarias, ka një pengim te pulpa. Irrati është aty dhe jep faullin, por mbetet të vërtetohet nëse është brenda apo jashtë zonës.

Irrati pret ne VAR Mazzolenin, por vlerësimi është objektiv, sepse është sikur të ishte jashtë loje dhe linjat rrethuese janë objektive. Duhet t’i kushtoni vëmendje këmbëve dhe goditjes, jo topit: Zakaria e ka këmbën në vijën rrethuese, Bastoni e ka këmbën brenda zonës. Topi është larg, por nuk duhet marrë parasysh: kjo është një penallti dhe nuk ka dyshime. Një vendim i gabuar i arbitrit”.

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *