Niveli më i lartë i të gjitha kohërave! FAO: Rritje e frikshme e çmimit të ushqimeve në botë

[ad_1]

Rritja e çmimeve të ushqimeve në muajin mars shënoi nivelin më të lartë të të gjitha kohërave për shkak të luftës, pasojat e të cilës prekën kryesisht tregjet kryesore të drithërave dhe vajrave vegjetale, sipas France24.

Lajmi është konfirmuar nga Organizata për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO).

Indeksi i Çmimeve të Ushqimit të FAO-s ishte mesatarisht 159.3 në mars. Një rritje prej 12.6 për qind nga shkurti, niveli më i lartë që nga viti 1990. Gjithashtu indeksi i çmimeve të drithërave për muajin mars tejkaloi atë të shkurtit me 17,1 për qind, i nxitur nga rritja e çmimit të grurit dhe drithërave.

Ndërprerja në flukset e eksporteve dhe sanksionet ndërkombëtare kundër Rusisë ka nxitur frikën e një krize globale, veçanërisht në Lindjen e Mesme dhe Afrikë.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *