Lojtarët që kanë shënuar më shumë gola në 2022-shin, kryeson Lewandowski (Lista)

[ad_1]

Këto katër muaj të parë të vitit 2022 kanë zbuluar 10 futbollistët më në formë në elitat e futbollit europian.

I padiskutueshëm është suksesi i sulmuesit të Bayern Munich, Robert Lewandowski, i cili në 13 ndeshje të luajtura në të gjitha kompeticionet, përfshirë këtu edhe me kombëtaren e Polonisë, ka realizuar plot 15 gola. Pas polakut, i dyti në listë është ylli i sulmit të Real Madrid, Karim Benzema. Në 12 ndeshje të luajtura në të gjitha garat, francezi ka realizuar 14 herë.

Pas tyre vjen Mbappe, i cili ka shënuar 13 herë në 14 ndeshje të luajtura gjatë 2022-shit, duke lënë në hije pjesën tjetër të “skuadrës së yjeve”.

Jashtë kësaj liste kanë mbetur dy nga emrat më të mëdhenj të historisë së futbollit botëror, Lionel Messi te PSG-ja dhe Cristiano Ronaldo te Manchester United, karriera e të cilëve duket se është drejt “perëndimit”, me të dy sulmuesit që po vuajnë vazhdimisht për të gjetur rrugën drejt rrjetës.

10 lojtarët që kanë shënuar më shumë gola në vitin 2022:

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *