Kur është koha për të ndaluar së ngrëni bukë?

[ad_1]

Buka është një pjesë e pazëvendësueshme e vakteve të përditshme të shumicës së njerëzve.

Në shumë raste, është një pjesë e rëndësishme e dietës, nëse flasim për bukë me drithëra integrale ose bukë proteinike.

Disa lloje të bukës kontribuojnë në humbjen e peshës dhe uljen e presionit të gjakut, pretendon hulumtimi.

Megjithatë, ka disa indikacione serioze se buka mund të mos jetë e mirë për shëndetin tuaj dhe se duhet të mendoni ta hiqni atë nga menyja.

Nëse vëreni se numrat në peshoren tuaj po rriten vazhdimisht, mund të jetë koha për të reduktuar marrjen e bukës, veçanërisht nëse buka e bardhë është zgjedhja juaj e karbohidrateve.

Sipas një studimi të publikuar në BMC Public Health, konsumimi i dy ose më shumë porcioneve të bukës së bardhë në ditë lidhet ndjeshëm me rrezikun e të qenit mbipeshë ose obez.

Presioni juaj i gjakut është i lartë

Pavarësisht nëse keni vite që luftoni me hipertensionin ose vetëm kohët e fundit keni zbuluar se presioni i gjakut është i lartë, eliminimi i bukës nga dieta juaj mund të jetë mënyra më e lehtë për të ulur peshën tuaj.

Një studim i vitit 2018 i botuar në revistën Nutrients zbuloi se konsumimi i vetëm një copë bukë të bardhë një herë ose më shumë në javë lidhet me presionin e lartë të gjakut.

Keni dhimbje të forta në stomak

Nëse vëreni se ju dhemb stomaku pas një sanduiçi, mund të jetë një shenjë se është koha për të hequr dorë nga buka.

Sipas Fondacionit të Sëmundjeve Celiac, njerëzit me sëmundje celiac, një sëmundje imune e shkaktuar nga konsumimi i glutenit, shpesh përjetojnë fryrje, dhimbje, diarre dhe kapsllëk pasi hanë ushqime që përmbajnë gluten, të cilat gjenden në shumicën e produkteve të bukës.

Ju keni krijuar një skuqje të lëkurës

Sipas Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve Digjestive dhe Veshkave, afërsisht 10 për qind e njerëzve me sëmundje celiac do të zhvillojnë dermatit herpetiform.

Zakonisht manifestohet në vezikula të vogla që shpërthejnë në mënyrë simetrike në shpinë, bërryla, gjunjë dhe skalp, megjithëse pjesë të tjera të trupit mund të preken.

Nivelet e sheqerit në gjak janë të paqëndrueshme

Nëse kohët e fundit jeni diagnostikuar me diabet ose prediabet, mund të merrni parasysh sasinë e bukës që hani.

Shumë bukë të disponueshme në treg janë plot me sheqer të rafinuar, i cili mund të paraqesë rreziqe serioze për shëndetin e njerëzve, sheqeri në gjak i të cilëve nuk kontrollohet në mënyrë adekuate.

Shoqata Amerikane e Diabetit rekomandon që njerëzit me diabet që ende vendosin të mbajnë bukën në dietën e tyre, të zgjedhin bukën, deklaratat e së cilës listojnë drithërat si përbërësin e parë.

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *