Kryebashkiaku i qytetit dhe 100 ukrainas rrëmbehen nga ushtarët rusë

[ad_1]

Më shumë se 100 njerëz janë rrëmbyer në Melitopol – një qytet i vogël në Ukrainën juglindore, dhe një nga të parët që ra në duart e rusëve – që nga pushtimi i Rusisë në fillim të marsit, tha kryebashkiaku i qytetit Ivan Fedorov.

Fedorov dyshohet se u rrëmbye nga forcat ruse në mars dhe u lirua pesë ditë më vonë në këmbim të nëntë rekrutëve rusë të kapur, sipas kreut të zyrës presidenciale të Ukrainës.

“Disa u mbajtën për disa orë, të tjera për disa ditë,” raportoi agjencia e lajmeve UNIAN duke thënë Fedorov.

Ai tha se kreu i këshillit të qarkut të Melitopolit, Serhiy Pryyma, ka qenë në robërinë ruse për më shumë se një muaj.

Ai tha se Rusia kishte rrëmbyer aktivistët ukrainas me “qëllime propagandistike” dhe po i detyronte ata të regjistronin dëshmi të detyruara.

Ai tha se rusët po përpiqeshin gjithashtu t’i bënin fëmijët e rrëmbyer ukrainas “të shkonin në shkollë dhe të mësonin disa vargje dhe këngë për 9 majin [Dita e Fitores e festuar gjerësisht në Rusi]”.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *