Konferenca mes Metës dhe Radev, Bullgaria mbështet nisjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

[ad_1]

“Bullgaria i jep një ‘po’ të qartë Shqipërisë për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE,” tha Presidenti Rumen Radev në një konferencë të përbashkët për shtyp me homologun shqiptar Ilir Meta.

Tema kryesore e diskutimeve ishte zgjerimi i BE-së dhe integrimi i Ballkanit Perëndimor.

Presidenti Rumen Radev vuri në dukje marrëdhëniet miqësore mes Bullgarisë dhe Shqipërisë, duke shtuar se pakica kombëtare bullgare në Shqipëri ka një kontribut të rëndësishëm në këto marrëdhënie miqësore.

Pakica bullgare është përfshirë në legjislacion, tha presidenti shqiptar.

“Prandaj janë të mbrojtura të gjitha minoritetet, përfshirë edhe atë bullgar, dhe bëhet çdo përpjekje për t’i bërë ata krenarë për identitetin e tyre dhe për të qenë gjithmonë mirë të integruar dhe të mbështetur nga të gjitha institucionet, qendrore dhe lokale”, shtoi Presidenti Meta.

“Ka një vonesë të gjatë kur bëhet fjalë për Korridorin 8, i cili është vendimtar për zhvillimin ekonomik të rajonit”, tha kreu bullgar i shtetit, duke kujtuar memorandumin midis Bullgarisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

Radev dhe Meta diskutuan gjithashtu për luftën në Ukrainë dhe bënë thirrje për një hetim ndërkombëtar për mizoritë e Buçës.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *