Kjo ‘dozë’ gjumi ndikon në funksionimin e mirë të trurit

[ad_1]

Studimet kanë treguar se njerëzit që flenë shumë pak ose shumë orë priren të kenë performancë më të keqe njohëse sesa ata që ndjekin rekomandimet e ekspertëve.

Një studim i ri tregoi se gjumi mesatarisht 7 deri në 8 orë është i dobishëm për funksionin e trurit sesa gjumi më i shkurtër ose më i gjatë.

Studiuesit zbuluan gjithashtu se “doza” e gjumit që kontribuon në funksionimin e mirë të trurit nuk ndryshon me moshën.

Kohëzgjatja e gjumit që dukej se lidhej me performancën më të mirë të mundshme njohëse ishte e njëjtë (7-8 orë) për pjesëmarrësit e të gjitha grupmoshave.

Në të njëjtën kohë, efektet negative të orëve të shkurtra dhe të gjata të gjumit nuk duket se varen nga mosha.

“Kemi zbuluar se kohëzgjatja ideale e gjumit që truri të funksionojë sa më mirë është 7 deri në 8 orë çdo natë.

Kjo kohëzgjatje është në përputhje me rekomandimet e mjekëve për funksionimin e duhur të të gjithë organizmit. Ne gjithashtu zbuluam se njerëzit që flinin më gjatë ishin më të prekur negativisht sesa njerëzit që flinin më pak”, tha Conor Wilde, një nga autorët e studimit.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *