“Keni shumë të njohur por jo miq të vërtetë”, këto janë 6 ndjesitë që paralajmërojnë vetmi kronike

[ad_1]

Vetmia kronike është një ndjenjë e përhapur izolimi që disa njerëz e ndjejnë edhe kur janë të rrethuar nga njerëz dhe duken të lumtur në një farë mënyre.

Njerëzit me vetmi kronike janë të dëshpëruar për një lidhje, por mendojnë se rrallë ose ndonjëherë, e gjejnë atë.

Kjo lloj vetmie është efekt anësor i depresionit që ndonjëherë duhen vite për t’u hequr plotësisht, transmeton KosovaPress.

Nëse mendoni se vuani nga vetmia kronike, këtu janë disa shenja që duhet t’i kushtoni vëmendje.

1. Keni shumë të njohur, por nuk keni shumë miq të vërtetë
Kudo që të shkoni, ju jeni qendra e argëtimit. Ju njihni njerëz në një kafene lokale, është më e lehtë të flasësh me ty dhe të gjithë janë gjithmonë të emocionuar kur të shohin. Do të befasonte disa njerëz në jetën tuaj nëse mësoni se shumë prej tyre nuk i shikoni si miq – por është e vërtetë. Ju keni një ose dy miq, por edhe ata duken të pamundur për t’u kapur ose duken emocionalisht të largët shumicën e kohës.

2. Ndjenja e izoluar dhe e vetmuar është cilësimi juaj i paracaktuar
Mund të kaloni gjithë ditën me miqtë tuaj duke u argëtuar, por kur të ktheheni në shtëpi, ndiheni plotësisht vetëm. Ndjenja se nuk jeni vetëm është një përjashtim për ju dhe të jeni të shkëputur nga të gjithë është rregull. Pavarësisht se çfarë bëni, ndjenja e të qenit i vetmuar është bërë pjesë e juaja.

3. Duket sikur përpiqeni gjithmonë të bëni plane
Mund edhe të mos jetë kështu, por gjithmonë ndiheni sikur po luftoni rreth planifikimit. Ose njerëzit janë të zënë ose gjithçka qëndron në vend dhe asgjë nuk ndodh. Mund edhe të mbështesni veten disa herë në javë, por edhe kjo mund të duket si një luftë më e madhe sesa duhet.

4. Ndiheni sikur ka një pengesë mes jush dhe botës
Kur flisni me njerëzit, gjithçka ju duket sipërfaqësore. Ju dëshironi marrëdhënie të thella, reale, por duket sikur asgjë nuk është aq e thellë sa duhet të jetë kur bëhet fjalë për marrëdhënie reale. Ju luftoni, por ndiheni të frenuar nga një pengesë e padukshme.

5. Ju dëshironi lidhjen e duhur, por ju duhet shumë kohë për të rimbushur “bateritë tuaja sociale”
Me gjithë urinë tuaj për një lidhje të vërtetë, ju duhet të investoni shumë energji, ashtu siç do të duhej për një introvert. Mund të kaloni ditë dhe ditë në shtëpinë tuaj duke rimbushur bateritë dhe mjafton një festë për t’ju bërë të ndiheni të rraskapitur përsëri.

6. Ndiheni sikur askush nuk ju sheh
Ideja e vetme që ju bën më të lumtur se çdo tjetër është nocioni i lidhjes reale me dikë. Por thjesht nuk ndodh kurrë ose të paktën ju ndiheni kështu. Ju madje mund të bëni një mik të ri, të shkëlqyer, por sigurohuni që ai të mos e sheh ose të kuptojë “ju real” pavarësisht se çfarë bëni apo provoni, raporton YourTango.

7. Nuk mund të mbani mend kur nuk jeni ndjerë kështu
Ka dy lloje të vetmisë – një gjendje vetmie është diçka që të gjithë e kemi përjetuar.

Zakonisht është e përkohshme dhe e situatës. Por, për njerëzit me “vetmi kronike” kjo ndjenjë nuk largohet kurrë. Vetmia kronike nuk duhet të zgjasë përgjithmonë. Vetëm për shkak se tani vuani nga vetmia kronike, nuk ka asnjë arsye që të jetë kështu përgjithmonë. Vazhdoni të përpiqeni të krijoni lidhje personale, dhe ndërsa e bëni këtë, me siguri do të gjeni njerëz të tjerë po aq të uritur për lidhje të vërteta sa ju. Qëndroni të fortë dhe mbani mend – nuk jeni vetëm.

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *