Izraeli “bojkoton” Eurovizionin, zbulohet arsyeja

[ad_1]

Izraeli nuk do të marrë pjesë në Eurovision-in e këtij viti në Torino të Italisë.

Lajmin e njoftoi televizioni publik KAN dhe organizatori i përgatitjes për Eurovision-in, duke befasuar izraelitët por edhe më gjerë.

Arsyeja pse Izraeli nuk do të konkurrojë në “Eurovision Song Contest 2022”, është se mbrojtja e sigurisë për artistët nuk mund të garantohet.

Punonjësit në Ministrinë e Jashtme të Izraelit dhe shërbimi i sigurimit janë aktualisht në grevë, ndërsa KAN tha se nuk janë në gjendje të ofrojnë persona për të shoqëruar delegacionin në Torino.

“Ne nuk mund të marrim përgjegjësi për sigurinë e delegacionit pa siguri në emër të shtetit të Izraelit. Deri më tani, për shkak të grevës së Ministrisë së Punëve të Jashtme, që prek protokollet e sigurisë, delegacioni izraeli

 

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *