I bllokuan pasuritë/ Abramovich “mbetet” pa para, u kërkon hua miqve të tij

[ad_1]

Pasi asetet iu ngrinë nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, Roman Abramovich është lënë në një vend mjaft të vështirë dhe besohet se po i drejtohet miqve të tij të pasur me shpresën për të siguruar urgjentisht para hua.

Abramovich është aktualisht në procesin e përpjekjes për të shitur Chelsean, megjithëse është e paqartë se si mund të shkojë ky proces pa marrë kontrollin e klubit londinez nga qeveria.

Sipas një raporti të publikuar nga Sun, Abramovich po kërkon një shumë prej rreth një milion paund për të qëndruar në këmbë, ndërsa forca e sanksioneve fillon të rëndojë mbi të.

Pavarësisht se ishte mjaft i hapur për gatishmërinë e tij për të shitur Chelsean, Abramovich ka mohuar me forcë se ai është i afërt me Vladimir Putin , megjithëse ky pretendim më pas u demantua nga fakti se pronari i Chelsea ishte pjesë e bisedimeve të paqes Rusi-Ukrainë në Stamboll.

Raporti i lartpërmendur thotë se Abramovich ka ende kosto javore prej rreth 600,000 paund, të cilat i nevojiten për të paguar stafin e tij, megjithatë ai nuk mund të ketë më çasje në paratë e tij.

Prandaj, ai u ka kërkuar shumë miqve të famshëm për hua prej rreth një milion paund secili, si dhe familjes shumë të njohur Rothschild.

Askush nuk ka rënë dakord për hua deri më tani, me Abramovich që po përballet me sanksione nga qeveri të ndryshme anembanë globit, dhe ata janë qartësisht të frikësuar se çfarë pasojash do të ishin për ta nëse do të zbulohej se po jepnin para hua një oligarku rus.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *