Guardiola shkatërron Simeonen pas ndeshjes: 5-5-0 është diçka parahistorike…

[ad_1]

Më shumë se antipodet e Guardiola-s dhe Simeones, nuk ka njeri në botën e futbollit… Dy trajnerë me vlera të mëdha, dy fitues, të cilët kanë të përbashkët një të kaluar si mesfushorë dhe një të kaluar si lojtarë fitues. Por në stol ata përfaqësojnë dy filozofi loje që kanë pak ose aspak të përbashkëta.

Këtë herë Pep fitoi, por është vetëm raundi i parë, sepse javën e ardhshme janë ndeshjet e dyta çerekfinales të Champions League. Megjithatë, një sukses i madh, sepse 1-0 ishte i rëndësishëm për Manchester Cityn, i cili do të luajë në Wanda Metropolitano kundër Atletico Madridit pas tetë ditësh.

Asnjë gjuajtje në portë në pjesën e parë për Cityn, i cili nuk gjeti kurrë hapësirë ​​kundër një Atletico Madrid që u mbrojt në mënyrë të mrekullueshme, por me një lloj 5-5-0. Dy rreshta nga pesë dhe asnjë në sulm.

Më pas në pjesën e dytë erdhi goli, një blitz, një lojë e shkëlqyer nga Phil Foden i cili kishte hyrë në fushë pak sekonda më parë dhe i cili ushqeu një asist per De Bruyne, qe bëri lëvizjen e duhur dhe shënon golin e parë të sezonit në Champions League.

Pas ndeshjes, Guardiola, duke folur për ndeshjen dhe vështirësitë e skuadrës së tij, foli edhe për lojën e Atletico Madridit, të cilën e përkufizoi në mënyrë shumë precize dhe të ashpër: “Në kohët parahistorike, sot dhe 100 mijë vjet më pas, sulmohej me dy rreshta nga 5… Eshtë shumë e vështirë. Vetëm se nuk ka hapësirë.

Është e vështirë. Është çështje durimi. Në pjesën e parë thashë se ishim mirë, ishim të qetë”. Më pas ai shtoi: “Ata mbrojnë shumë fort, luajtën me dy rreshta nga pesë në pjesën e parë dhe me një sulmues në pjesën e dytë. Ata janë mjeshtër të kundersulmit. Nuk duhet të humbasësh kurrë përqendrimin.

Sa keq që në fund Kevin (De Bruyne) nuk arriti të dyfishonte, por në Madrid do të ishte gjithsesi e vështirë. A ndryshoi loja me hyrjet e Gabriel Jesus dhe Foden?
Ne e dinim që ata kanë një ritëm tjetër. Gjetëm një situatë më komode për Bernardo Silva. De Bruyne shënoi një gol të bukur.

Nuk presim që në këtë kompeticion të fitojmë ndaj Atleticos 3 ose 4-0 kur ata luajnë me këtë mentalitet…. Do të kisha dashur 4-0, por nuk është kështu. Në futboll, kur mbrohesh kaq mirë, është e vështirë. Ne bëmë një punë të mirë dhe do të shkojmë në Madrid për të luajtur si sot për të provuar të fitojmë ndeshjen”

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *