“E përdhunuan dhe e hodhën në koshin e plehrave”/ Ushtarë rusë po kryejnë akte barbare me adoleshentet, vajzat po presin flokët…

[ad_1]

Një adoleshente ukrainase u përdhunua dhe u qëllua në pjesën e pasme të kokës nga ushtarër rusë, kështu raportohet nga të afërmit e saj.
Trupi i Karina Yershovës u zbulua pa mëshirë i hedhur në një kopsht në Bucha të shkatërruar nga pasojat e luftës.

Zbulimi rrëqethës është i fundit në një sërë tmerri të neveritshëm që ka kapluar qytetin për të cilin liderët botërorë kanë thënë se ka qenë subjekt i një gjenocidi.

Një mike e nënës së Yershovës, Olesya Vasylets shkroi në Facebook për të ndarë fatin barbar të vajzës. Ajo ka shkruar: “Miq, lajm i tmerrshëm. Rusët vranë vajzën e shoqes sime Karina Yershova. Dhimbja është e tmerrshme.

“Ajo u tall, u përdhunua dhe më pas u qëllua në koshin e plehrave. Sot nëna ime zbuloi se ajo ishte vrarë dhe krijoi një grup ndihme.
“Ju lutem më ndihmoni ta varros, unë e njihja këtë fëmijë prej vitesh, i mësova anglisht, ajo ishte një vajzë shumë e zgjuar dhe e talentuar.”
Yershova u zhduk në fillim të muajit të kaluar dhe më 10 mars nëna e saj në rrjetet sociale bëri thirrje për informacion “më ndihmoni të gjej vajzën time”.
Në një lutje të fundit që të thyen zemrën, ajo shtoi: “Unë me të vërtetë shpresoj për ndihmë, faleminderit.”

Më shumë se 400 trupa janë gjetur në Bucha pasi ushtria e shthurur e Moskës u tërhoq nga periferia e Kievit në fillim të këtij muaji.
Ushtarët e Putinit vazhduan të përdhunojnë dhe vrasin pa mëshirë civilë, duke lënë kufomat e tyre të gjymtuara të kalben dhe të gllabërohen nga qentë në rrugë.
Dhjetra trupa u panë më vonë nga satelitët e shpërndarë në rrugë.

Trupat më pas u hodhën në varre masive të cekëta në qytet, të cilat u përshkruan si llogore.
Krimet barbare, të cilat presidenti ukrainas Volodomyr Zelenskiy shkoi për t’i parë vetë, u panë shpejt si një nga mizoritë më të këqija të kryera në luftë deri më tani.

Duke iu përgjigjur tmerrit në qytetin e udhëtarëve, kryeministri britanik Boris Johnson tha se skena “nuk duket pa gjenocid”.
Kjo vjen pasi një raport i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka akuzuar Rusinë për “modele të qarta të shkeljeve të ligjit ndërkombëtar humanitar” në Ukrainë.

Raporti tha se nëse Moska do të kishte respektuar detyrimet e saj ndërkombëtare pas pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt, “numri i civilëve të vrarë ose të plagosur do të kishte mbetur shumë më i ulët”. Zbulimi tronditës pason një sërë raportesh barbare nga brenda Ukrainës për trupat sadiste ruse që përdorin përdhunimin si instrument lufte.

Një telefonatë rrëqethëse e përgjuar mes një ushtari rus dhe gruas së tij e dëgjoi atë duke i dhënë leje burrit të saj për të përdhunuar gratë ukrainase.
Një tjetër raport i neveritshëm dëgjoi gjithashtu se si një nënë dyshohet se u rrëmbye dhe u përdhunua për ditë të tëra nga ushtarët çeçenë përpara se t’i prisnin fytin.

Ndërsa një raport pretendonte se një ushtar rus 24-vjeçar ishte arrestuar pasi kishte filmuar veten duke përdhunuar një fëmijë, ai më vonë postoi pamjet në internet.

Një tjetër telefonatë e përgjuar midis një komandanti dhe një gruaje të paidentifikuar zbuloi gjithashtu se si “tre ekuipazhe tankesh” nga ushtria e Putinit kishin “përdhunuar një vajzë”, ajo besohet të jetë 16 vjeç.
Përdhunimi është bërë kaq i përhapur në Ukrainë saqë vajzat e reja po i shkurtojnë flokët për të mos u përdhunuar nga kasapët plaçkitës rusë.

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *