Çaji që bën “mrekulli”, redukton ankthin, ndihmon për pagjumësinë dhe eleminon gripin

[ad_1]

Bima aromatike e hibiskusit vjen nga tropikët e Azisë dhe Afrikës, dhe është një shkurre gjetherënëse

Është i njohur për lulet e tij të mëdha që rriten deri në gjashtë centimetra në diametër dhe lulëzojnë shumë shkurt, por prej tyre krijohen vazhdimisht lule të reja. Hibiskusi lulëzon nga qershori deri në tetor dhe mund të përdoret për të bërë çajin e njohur të hibiskusit.

Pse të pini çaj hibiskusi?

Çaji bimor është gjithmonë një alternativë më e mirë se kafeja ose lëngjet e përpunuara, dhe nëse po kërkoni një shije të re, mund të zgjidhni çajin e hibiskusit. Përveçse i shijshëm, çaji hibiskus është i shëndetshëm dhe ndihmon trupin të rikuperohet. Arsyeja për këtë janë antioksidues dhe flavonoidet si pektina dhe fitosterolet. Përveç kësaj, bima hibiskus përmban hekur dhe më shumë se dhjetë aminoacide që janë të rëndësishme për trupin tonë.

1. Për shëndetin e zemrës

Ndër antioksiduesit, çaji hibiskus përmban antocianin. Këto janë pigmente bimore të trashë që janë antioksidues të fortë dhe kanë aftësinë për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve vaskulare dhe tumoreve. Antioksidues gjithashtu luajnë një rol në luftimin e radikaleve të lira që mund të shkaktojnë dëmtim të qelizave.

Çaji hibiskus mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit LDL sepse përmban bioflavonoidë që parandalojnë formimin e pllakave në muret e enëve të gjakut. Kjo është ajo që ndihmon me shumë sëmundje vaskulare dhe lehtëson punën e zemrës dhe zvogëlon mundësinë e sulmit në zemër.

Ky çaj bimor ka gjithashtu aftësinë për të ulur presionin e gjakut nëse pihet në sasi të mjaftueshme. Përveç kësaj, nuk duhet të harrojmë se çaji hibiskus ndihmon në hidratimin e trupit, gjë që ndihmon zemrën dhe të gjitha organet e tjera.

2. Mbron nga ftohja dhe gripi

Përveç antioksiduesve që përmirësojnë funksionin e qelizave, hibiskusi përmban edhe vitaminë C, e cila është një aleate e njohur në luftën kundër inflamacioneve dhe sëmundjeve. Çaji hibiskus mund të zvogëlojë simptomat e ftohjes, gripit dhe viruseve, por gjithashtu ndihmon në zgjidhjen e inflamacionit.

3. Përmirëson sistemin e përgjithshëm të imunitetit

Përbërësit e çajit hibiskus ndihmojnë në rritjen e imunitetit. Antioksiduesit luftojnë radikalet e lira, ndërsa vitaminat dhe lëndët ushqyese forcojnë qelizat dhe i mbrojnë ato.

4. Për një pamje më të mirë

Ky çaj bimor është përdorur prej kohësh si mbulues i plagëve sepse ndihmon në shërimin. Përveç kësaj, antioksiduesit në hibiskus ngadalësojnë procesin e plakjes duke eliminuar radikalet e lira dhe vitamina C ndihmon në shëndetin e lëkurës.

5. Ndihmon me sëmundjet e mëlçisë

Çaji hibiskus mund të përdoret si një ilaç natyral për sëmundjet e mëlçisë. Ka një rol në mbrojtjen e trupit nga radikalet e lira të pranishme në indet qelizore dhe duke përmirësuar funksionin e mëlçisë ndihmon në përmirësimin e të gjithë organizmit. Gjithashtu rrit përqendrimin e enzimave që gjenden në mëlçi, duke parandaluar kështu akumulimin e yndyrës. Gjithashtu stimulon nxjerrjen e substancave të dëmshme nga trupi si diuretik.

6. Ndikon në çekuilibrin hormonal

Çaji natyral mund të ketë efekt në sekretimin e hormoneve në trupin tonë, veçanërisht te femrat. Kështu çaji hibiskus mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes gjatë menstruacioneve pasi ndikon në hormonin progesteron. Reduktimi i dhimbjes mund të ndihmojë gjithashtu në reduktimin e simptomave të tjera të pakëndshme si dhimbje koke, marramendje dhe të vjella.

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *