Biden dhe Zelensky sërish telefonatë! Ja kërkesa e presidentit të Ukrainës

[ad_1]

Presidenti amerikan Joe Biden dhe Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky kanë pasur një bisedë telefonike mbrëmjen e kësaj të mërkure.

Ata kanë diskutuar për ndihmën shtesë ushtarake dhe financiare për Ukrainën, për shtrëngimin e sanksioneve dhe krimeve të pretenduara të luftës nga Rusia.

Në lidhje me këtë bisedë ka pasur një reagim në rrjetet sociale nga Presidenti Zelensky.

Kjo bisedë vjen në fakt pasi presidenti ukrainas bëri një tjetër kërkesë ndaj Perëndimit për të dërguar armatime të rënda për të zmbrapsur agresionin rus.

Në një fjalim në anglisht, Zelensky tha se Ukraina kishte nevojë për artileri të rëndë, mjete të blinduara, tanke, sisteme për mbrojtjen ajrore dhe avionë luftarakë.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *