Asnjë humbje jete nga Covid-19 në vend, ja sa qytetarë janë infektuar brenda 24 orëve

[ad_1]

Situata e Covid-19 në vendin tonë duket se është e stabilizuar, teksa ditën e sotme nuk është shënuar asnjë rast i humbjes së jetës. Ndërsa vihet re një rritje të qytetarëve të infektuar, plot 82 persona dhe 71 të tjerë të cilët janë shëruar.

Njoftimi i Plotë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 851 testime, 82 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 71 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku.
MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.
Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 851 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 82 qytetarë, në këto bashki:
34 në Tiranë, 8 në Lushnje, 5 në Durrës, Divjakë, Sarandë, 3 në Fier, Himarë, 2 në Lezhë, Delvinë, Kuçovë, Peqin, 1 në Shkodër, Pukë, Kukës, Kurbin, Kamëz, Dibër, Mallakastër, Konispol, Tepelenë, Korçë, Poliçan.
Janë 480 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 16 pacientë, nga të cilët 1 është në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete.
Janë shëruar 71 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 269,787 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (01 Prill 2022)
Raste të reja ditore           82
Të shëruar në 24 orë        71
Të shtruar në spitale         16
Humbje jete në 24 orë       0
Testime ditore                   851

Testime totale               1,778,617
Raste pozitive                   273,759
Raste të shëruara             269,787
Raste Aktive                            480
Humbje jete                           3,492

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             236
Vlorë               63
Fier                  56
Gjirokastër      34
Durrës              20
Elbasan           18
Berat                14
Shkodër           13
Kukës                9
Korçë                 8
Lezhë                 5
Dibër                  4

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *