382 mijë shpendë të ngordhur/ Ministria e Bujqësisë: Kontroll në 65 stabilimente, rezultatet e mishit të pastra…

[ad_1]

Në  një deklaratë për mediat ditën e sotme zv.Ministrja e Bujqësisë ka deklaruar se kanë ngordhur 382 mijë shpendë në vend.

Zv.Ministrja tha se në bazë të kontrolleve të kryera në 65 stabilimente në vend, rezultatet e mishit janë të pastra dhe nuk është kapur asnjë shkelje sa i takon Urdhrit për mos tregtimin e shpendëve të gjallë.

Zv ministrja e Bujqësisë: 382 mijë shpendë të ngordhur. Vazhdon procesi për eliminimin e shpendeve, kemi 65 stabilimente kontrolle dhe deri tani nuk ka raste të dyshuara.

Në komplekset për prodhimin e mishit, rezultatet e analizave janë të pastra. Po kryhet tamponimi sipas zonave.
Urdhroi ndalon shitjen e shpendëve në tregjet e gjallë apo lëvizjen e tyre nga fermë në fermë. Nuk janë evidentuar shkelje në asnjë prej pikave ku kemi kryer kontrolle.

Produketet janë të kontrolluara, nuk ka rrezik në gatimin e mishit apo vezëve.

(E.D/faxweb.al)

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *