2 humbje jete nga Covid-19 në vend, ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja

[ad_1]

2 persona kanë humbur jetën sot si pasojë e Covid-19 në vend.

Sipas njoftimit zyrtar të ministrisë së Shëndetësisë mësohet se janë ulur ndjeshëm rastet e infektimit, ku 123 qytetarë janë infektuar brenda 24 orëve të fundit.

Janë kryer 1586 testime dhe janë shëruar nga koronavirusi 282 persona.

Njoftimi i plotë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1,586 testime, 123 qytetarë të infektuar, 2 humbje jete dhe 282 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku.

MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.
Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1,586 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 123 qytetarë, në këto bashki: 47 në Tiranë, 10 në Lushnje, 9 në Berat, 6 në Sarandë, 5 në Fier, 4 në Durrës, 3 në Mirditë, Delvinë, Gjirokastër, Elbasan, Prrenjas, 2 në Vau i Dejës, Shijak, Kurbin, Divjakë, Selenicë, 1 në Shkodër, Malësi e Madhe, Pukë, Kukës, Tropojë, Lezhë, Kamëz, Vorë, Kavajë, Mallakastër, Vlorë, Dropull, Përmet, Pogradec, Dimal, Kuçovë, Peqin.
Janë 2,050 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 45 pacientë, nga të cilët 7 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka dy humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Tirana 75-vjeç dhe një qytetar nga Kavaja 88-vjeç.
Janë shëruar 282 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 266,301 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (02 Mars 2022)
Raste të reja ditore 123
Të shëruar në 24 orë 282
Të shtruar në spitale 45
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 1,586

Testime totale 1,746,906
Raste pozitive 271,825
Raste të shëruara 266,301
Raste Aktive 2,050
Humbje jete 3,474

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 620
Fier 303
Elbasan 230
Vlorë 186
Lezhë 180
Kukës 119
Berat 106
Shkodër 96
Durrës 94
Gjirokastër 59
Korçë 48
Dibër 9

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *