2 humbje jete nga Covid-19, ja sa qytetarë janë infektuar brenda 24 orëve

[ad_1]

Dy qytetarë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit si pasojë e Covid në vendin tonë. Viktimat janë një qytetar nga Korça 69- vjeç dhe një nga Elbasani 93-vjeç.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur gjithashtu se janë regjistruar 110 qytetarë të infektuar me Covid nga 1,357 testime të kryera.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 43 pacientë, nga të cilët 5 janë në gjendje më të rënduar. Sakaq, janë 1,594 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Njoftimi i plotë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1,357 testime, 110 qytetarë të infektuar, 2 humbje jete dhe 261 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku.

MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.

Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1,357 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 110 qytetarë, në këto bashki:
36 në Tiranë, 8 në Fier, 6 në Prrenjas, 5 në Delvinë, Sarandë, 4 në Durrës, Vlorë, Gjirokastër, 3 në Mirditë, Dropull, 2 në Kukës, Kamëz, Kavajë, Mallakastër, Memaliaj, Korçë, Berat, Elbasan, 1 në Shkodër, Lezhë, Krujë, Rroskovec, Lushnje, Divjakë, Selenicë, Konispol, Libohovë, Përmet, Maliq, Pogradec, Devoll, Dimal, Kuçovë, Librazhd.
Janë 1,594 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 43 pacientë, nga të cilët 5 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka dy humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Korça 69- vjeç dhe një qytetar nga Elbasani 93-vjeç.
Janë shëruar 261 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 266,958 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (04 Mars 2022)
Raste të reja ditore          110
Të shëruar në 24 orë        261
Të shtruar në spitale         43
Humbje jete në 24 orë        2
Testime ditore                 1,357

Testime totale               1,749,552
Raste pozitive                 272,030
Raste të shëruara           266,958
Raste Aktive                       1,594
Humbje jete                         3,478

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              469
Fier                   273
Elbasan           139
Lezhë               185
Kukës               108
Vlorë                103
Berat                100
Shkodër           88
Gjirokastër      58
Korçë               41
Durrës              25
Dibër                5

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *